został zapoznany z Defendu w bardzo młodym wieku przez swojego ojca, weterana II Wojny Swiatowej z 1 i 4 batalionu Rangersów Darby’iego

Większość Jego wczesnych treningów dotyczyła walki wręcz, walki nożem, likwidacji wartowników, a także defensywnej i ofensywnej walki bagnetem.
W 1979 Matt został wyznaczony do pracy jako strażnik w Sądzie w Nowym Yorku, co wymagało noszenia broni w pracy i poza służbą.Matthew Temkin point shootingTo spowodowało, że zaczął odkrywać aspekty walki z bronią z zakresu II Wojny Swiatowej. Skontaktował się z pułkownikiem Rexem Applegatem w roku 1991 i po intensywnej wymianie maili i telefonów został zaproszony jako gość do domu pułkownika w roku 1996, po raz ostatni odwiedzał go na miesiąc przed śmiercią r roku 1998. Od tego czasu Matt nauczał walki wręcz i walki bronią funkcjonariuszy, wojskowych i cywilów w USA, Wielkiej Brytanii, Szwecji i w Polsce.

Jest certyfikowanym policyjnym instruktorem strzelectwa w zakresie broni krótkiej, broni gładkolufowej i automatycznej  a także instruktorem bezpieczeństwa w N.Y.S.

W 2009 wydawnictwo Paladin Press wydało DVD Matta na temat strzelania point shooting „Shoot Him To The Ground”, które umieszczone jest w ich katalogu.
W latach From 1979-1985 kilka artykułów Matta o samoobronie zostało opublikowanych w pismach Black Belt, Karate Illustrated i Warrior’s magazines.