Defendu to współczesny system walki rozwinięty przez Williama Fairbairna i Erica Sykesa dla Policji Miejskiej w Szanghaju w latach 20-tych XX wieku. Fairbairn oparł swoje metody walki na treningach Kodokan oraz walkach, które stoczył na ulicach Szanghaju.
Podczas II Wojny Światowej system był nauczany w jednostkach wojskowych aliantów i od tego momentu zawiera techniki samoobrony, interwencji i walki wręcz. W późniejszym okresie militarną wersję Defendu popularyzował płk. Rex Applegate.

 

Podczas II Wojny Światowej w tym systemie walki byli szkoleni polscy Cichociemni. Po wojnie system był nauczany głównie w Kanadzie, USA i Wielkiej Brytanii.

Defendu zawiera techniki walki bronią białą, w tym nożem i bagnetem oraz walki bronią, tzw. point shooting. Jest to komplementarna metoda walki, nie rozgraniczająca walki uzbrojonej i walki wręcz, która w systemie szkoleniowym zawiera jednakowe metody treningowe i schematy postępowania. Defendu jest efektywną metodą walki, której skuteczność została wielokrotnie potwierdzona w starciach podczas konfliktów wojskowych, codziennej pracy policjantów oraz samoobrony.

Nie jest to „sztuka walki” czy sport, nie służy zabawie ani rekreacji.

Współpracujemy ze specjalistamii szkoleniowcami różnych dziedzin działających na rzecz szeroko rozumianej idei bezpieczeństwa publicznego. Opracowaliśmy nowoczesne metodyki nauczania prawidłowych zachowań w sytuacjach różnorakich zagrożeń i sytuacjach ekstremalnych. Posiadamy gotowe rozwiązania metodyczne i programy szkoleniowe. Absolwenci naszych kursów i szkoleń potwierdzili niejednokrotnie wysoką skuteczność przyjętych założeń taktycznych i rozwiązań technicznych.

Dla zainteresowanych prezentujemy sylwetki najważniejszych twórców i popularyzatorów Defendu po II Wojnie Światowej